Matematická (ne)gramotnost


 Nevím, jaký máte vztah k matematice. Pokud kladný, možná vás tímhle článkem trochu pohorším, ale já si nemůžu pomoct, za všechny, kdo se to kdy báli říct, to musím vykřičet do světa: MATEMATIKA JE ZLO! Tak. A já už dnes upřímně lituju svoje děti, který jednoho dne zjistí, že jejich maminka je v tomto oboru naprosto nepoužitelná a s žádným početním úkolem obsahujícím hrušky, jablka, trojčlenku a polynomy jim absolutně nepomůže. A pokud tento logický nedostatek podědí, moc mě to mrzí. Ale dá se s tím žít. Nějak.

Abych se ale dostala k tomu, proč to píšu. Občas asi každej z nás přemýšlí nad věcma, co nemá rád, ne? O sousedovi, tchyni, svém ex, učitelích, koriandru… a já jsem o matematice posledně přemýšlela v bazénu, kdy jsem jak cvičená opice plavala tak dlouho, dokud mi na malém displejíčku hodinek nezasvítila tisícovka. V tomhle momentě jsem si uvědomila něco, co mi přijde natolik lifechangeing, že se s vámi o to zrovna dělím. A to to, že od té doby, co umím (no dobře, moc neumím, ale rozumíme si) počítat, tak vlastně počítám pořád. A děláme to všichni! Počítáme si, kolik jsme za den snědli kalorií. Počítáme si přibraný kila. Nebo pokud jste šťastlivci, shozený kila. Počítáme, kolik jsme za den ušli kroků, počítáme, jestli vyjdeme s výplatou, počítáme, kolik dní zbývá do Vánoc, počítáme najetý kilometry, země, který jsme navštívili, partnery, který jsme vystřídali, roky, co jsme byli ve vztahu, hodiny, co jsme odmakali na brigádě…

Jednou jsem přišla na škole do sekretariátu. Procházel se po něm pan ředitel. Chodil sem a tam a do toho huhlal: „Raz, dva, tři, čtyři…“ Chvíli jsem stála s vytřeštěnýma očima a snažila se odehnat svévolné myšlenky na blázinec. „Co to děláte, pane řediteli?“ odvážila jsem se zeptat s cukajícími koutky. Pan ředitel zvedl hlavu, poněkud otřesen, protože jsem mu narušila početní úkon. „Počítám, Terezko. Stále něco počítám,“ odpověděl s ledovým klidem a pokračoval v navyšování čísel. „Aha,“ odvětila jsem, jako že chápu. Nechápala jsem. Ale teď už jo!

Ten muž měl pravdu. My všichni neustále něco počítáme, a co víc, kdo by tušil, že tyhle znaménka <, >, = pro nás budou mít v životě takovej význam. Na základě čísel totiž dokážeme naprosto dokonale vyhodnotit, kdo má víc, kdo míň. S kým se můžeme rovnat. Kdo je lepší a kdo horší. Čísla jsou hodnoty stvořené ďáblem pro srovnávání. A děláme to, že jo? Že vy taky?

Takže – jak to s tou matikou vlastně je? Je přínosná, nebo nás všechny akorát strašně limituje? Kolik čísel už nám změnilo život?

A vůbec nejvtipnější na tom všem je, že ať počítáme, jak chceme, stejně se objeví situace, se kterýma jsme nekalkulovali. Takový, co nám do té naší životní rovnice prostě nesedí. A to, jak vyřešíme takovej příklad, už vůbec není o žádným univerzálním schématu, jako spíš o tom, jak se dokážeme v životě potýkat s neznámýma. X, Y, Z.

_____

Dává vám to trochu smysl? Dává smysl, že mi matematika nedává smysl a stejně o ní píšu? :D Díky, že jste to dočetli až sem! Mám teď hlavu plnou těchhle kravin, chcete je číst?
_____

Obrázek jsem čorkla tutaj: https://twitter.com/houstonnoprob/status/817579008057544704?lang=zh-Hant

Komentáře

Oblíbené příspěvky